baezasummer2 baezasummer2
  • 03-06-2021
  • Physics
contestada

What is the displacement for about that accelerates at 3m/s from 4.0m/s for 2 seconds

Respuesta :

allenjmathew2121
allenjmathew2121 allenjmathew2121
  • 03-06-2021

Answer: 2 m

Explanation:

velocity = displacement/time

4 - 3 = displacement/2

1 x 2 = displacement

2 m = displacement

Answer Link

Otras preguntas

A square has a perimeter of 12 cm. What is its area? 9 cm 2 18 cm 2 36 cm 2 144 cm 2
divide the fractions and simplify the answer 60 / 2 2/3
A scale model of the statue of liberty is 5 inches tall. if the statue of liberty is 305ft tall find the scale of the model.
Which of these is a simplified form of the equation 7y + 7 = 9 + 2y + 2y? 3y = 2 7y = 6 11y = 16 4y = 16
A set of keywords and symbols used to define searches on the Internet are referred to as a _____. search key Boolean operator search symbols Boolean key
What is the Nature of reality?
Which expression is a quadratic binomial? A.) xy^2 B.) x-y^2 C.) 3+x^2-xy D.) X^2y-y
World war 1 lasted from August 4th 1914 until November 11th,1918.During this time an estimated 10million lives were lost.About how many people were dying per da
tone, volume, and pace are part of
What is the approximate period of this wave? 15 centimeters 15 seconds 10 seconds 5 seconds