fezheads18
fezheads18 fezheads18
  • 01-06-2021
  • Physics
contestada

PLS HELP ME. A 0.0780 kg lemming runs off a 5.36m high cliff at 4.84 m/s what is it potential energy when it lands?​

PLS HELP ME A 00780 kg lemming runs off a 536m high cliff at 484 ms what is it potential energy when it lands class=

Respuesta :

alpalp333112
alpalp333112 alpalp333112
  • 14-06-2021

Answer:

p.e=0.078kg×1/2×5.36m

p.e=0.913j

Answer Link

Otras preguntas

This is true of false??​
I need help with this
why did you send an invitation to me?
A ________ is an action-oriented document or playbook that guides the analysis, implementation, and control of the firm’s marketing strategy.
Someone help me please i attached a picture...
the price of a shirt is increased by 10%. later the price is reduced in a sale by 10%, is the sale price more, less or the same as it was at the start? give rea
What is the solution to this equation? X- 15 = -6 A. x= -9 B. x = 21 C. x= -21 D. x = 9
Answer this. Will give brainliest (that probably spelled wrong)
3(4x-7)=27 i don't know what to do
A boat sails along the shore. To an observer, the boat appears to move at a speed of 11 m/s, and a man on the boat walking forward appears to have a speed of 12