dayjayjack dayjayjack
  • 01-06-2021
  • Chemistry
contestada

A sample of a gas has a volume of 852 mL at 298 K. If the gas is cooled to 200K, what would the new volume be?

Respuesta :

maacastrobr
maacastrobr maacastrobr
  • 06-06-2021

Answer:

571.81 mL

Explanation:

Assuming constant pressure, we can solve this problem by using Charles' law, which states that at constant pressure:

  • V₁T₂=V₂T₁

Where in this case:

  • V₁ = 852 mL
  • T₂ = 200 K
  • V₂ = ?
  • T₁ = 298 K

We input the data:

  • 852 mL * 200 K = V₂ * 298 K

And solve for V₂:

  • V₂ = 571.81 mL

The new volume would be 571.81 mL.

Answer Link

Otras preguntas

(1/8)^(x+2)=16^(2-x)
does this equation have an ordered pair as a solution 5x - 3y = 15 ; (0,5)
A square pyramid is shown. What is the surface area? A. 6.75 cm squared B.11.25 cm squared C.20.25 cm squared D.81.75 cm squared
what is weird about Nicks drive into New York with Gatsby?
sara just turned 18 years old. she spent 4/9 of her life living in rochester new york. how many years did sara live in rochester
Please Help. What is the equation of the line in slope-intercept form? (1st picture.) What is the equation of the line shown in this graph? (2nd Picture.)
An album is downloaded 7000 times per week when its price is $12. it is downloaded 17000 times per week when the price drops to $9. find the demand equation, as
Which tcp/udp port does the dns service use to communicate?
simplify sqrt 10a x sqrt 30a
When converting from hex to binary each hexadecimal digit is represented by how many bits?