mijovencita14 mijovencita14
  • 01-06-2021
  • Chemistry
contestada

A metal has a mass of 35.4 g and volume 3.11 ml. Find the density of this metal

Respuesta :

emanshahzadi929
emanshahzadi929 emanshahzadi929
  • 01-06-2021

Answer:

11.4

Explanation:

Density = Mass / Volume

Density = 35.4 / 3.11

Density = 11.38263666

As there are more number of digits after the decimal, you can round it to 3 significant figure.

Now, your value will be:

Density = 11.4

Answer Link

Otras preguntas

Connor Corp. has large amount of data that they are trying to analyze from the last 15 years. They have an arithmetic sales growth average of 12% and a geometri
Which of the following are solutions to the equation below? Check all that apply. x²-3x+16= 5 A. x= 15+4 O B. x= -/5 - 4 O c. x= _,5+4 D. x= vīT +4 E x= - VTT-
2(12) + 3(x–1) SIMPLIFY THE EXPRESSIONS
A pizzeria charged 12 per pizza plus an addition $3.00 for delivery which equation represents the cost of having any number of pizza delivered
What’s the best answer for this
Which property justifies the following statement? If 13 M=156 and M=12
The reaction A + B → 2 C has the rate law rate = k[A][B]³. By what factor does the rate of reaction increase when [A] remains constant but [B] is doubled?
A construction company needs to remove 4 1 6 tons of dirt from a construction site. They can remove 8 9 tons of dirt each hour. What is the total number of ho
a 75% increase followed by a 50% decrease​
Translate ¿Que hay en tu clase? into English.