aydenbourne
aydenbourne aydenbourne
  • 03-12-2016
  • Physics
contestada

Mass = 567.5 g Volume = 50.0 cm3 What is the density of lead? 1.135 g/cm3 11.35 g/cm3 113.5 g/cm3 1,135 g/cm3

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-12-2016
Density = mass / volume So density =567.5/50 = 11.35 g/cm3.
Answer Link
snowflake972007
snowflake972007 snowflake972007
  • 26-01-2021

Answer:

b

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which type of star will become a black hole when it dies? a protostar a supergiant a white dwarf a neutron star
ASAP!!!!! Yo (estudiar)--------------mucho en la clase. Yo (hablar)----------------- con mis amigos mucho. Miguel (trabajar)---------------- en el restaurante.
Betty bought six bags of rice when a total of 30 pounds what is the rate of the number of bags to pounds
How do I solve this? Whats the answer?
Ten cupcakes cost 15$. How much does one cupcake cost?
In parallelogram ABCD , diagonals AC⎯⎯⎯⎯⎯ and BD⎯⎯⎯⎯⎯ intersect at point E, AE=x2−16 , and CE=6x . What is AC ?
Which of these nutrients helps the body absorb vitamins and sustain the immune system? a)proteinsb)carbohydrates c)fats d)minerals
Which river runs across the border of Russia and Eastern Europe? A. Belarus B. Estonia C. Dnieper
Which variants are true?
which is a true fact about two rocks belonging to the same age one containing fossils of an amphibian and the others containing fossils of mosses