sfperePhuntta sfperePhuntta
  • 02-12-2016
  • Physics
contestada

A 34n force is applied to a 213kg mass how much does the mass accelerate

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 08-12-2016
We Know, F = m*a
Here, F = 34 N
m = 213 Kg

Substitute their values in the equation,
34 = 213 * a
a = 34/213
a = 0.159 m/s²

So, your final answer & the acceleration of the object would be 0.159 m/s²

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The first case of HIV in the US was reported in 1924. a. True b. False
A substance that contains hydrogen that may be replaced by a metal is a/an
Which two cell structures work together in the process of protein synthesis? (1) nucleus and chloroplast (2) ribosome and vacuole (3) nucleus and ribosome (4) m
Lauren ran for 45 minutes and traveled 3miles what is her rate per miles
Relative motion can best be defined as A. the motion of an object with a constant velocity. B. the motion of one object as it appears to another object. C. the
What arguments were made in opposition to imperialism and the Spanish-American War? I NEED ANSWER ASAP
a machine grinds 2/7 pound of spices in 1/3 second. what is the machines rate, in pounds per second of grinding spice
What does circumnavigate mean?
If a scale factor is less than 1, then what does my figure get? (Geometry)
is 0.221 between 0.2 and 0.225?