kadenjackson23 kadenjackson23
  • 04-05-2021
  • Chemistry
contestada

5. What mass of aluminum is produced by the decomposition of 6.50
kg of aluminum oxide?

Respuesta :

keijosalonen
keijosalonen keijosalonen
  • 07-05-2021

Answer:  3.44 kg

Explanation:   Formula of Aluminium oxide is   Al2O3

Molar mass M = 2·26.98 + 3·16 = 101.96 g/mol

m-% of Al is 2·26.98 / 101.96 = 52.92 % = 0.5292

Mass of Al in Aluminium oxide is 0.5292 · 6.50 kg

Answer Link

Otras preguntas

Why were consumers in the third estate angry just before the french revolution
How does the author support the claim that "it is essential that there is some form of reliable digital signature”? by relating a personal story about how his d
what is 4x - 2 = 22 8x x =
What happened to vincent ogé when he and his fellow freedmen revolutionaries surrendered to spanish forces on saint-domingue in 1791?
Yeet! I need some help! 16 points to whoever answers!
Could I please get some help with these three questions (17, 19, 21)
Evaluate c-2 when c =7
San Francisco has a recycling facility that accepts unused paint. Volunteers blend and mix the paint and give it away in 5-liter buckets. Write and solve an equ
Can u simplify and convert these please and thank you
which statement provides the best description of how mercantilism functioned in the early english colonies?