kylanddunbar kylanddunbar
  • 04-05-2021
  • Chemistry
contestada

1) What is the value of G at 120.0 K for a reaction in which H = +35 kJ/mol and S = 1.50
kJ/(mol.K)?

Respuesta :

jufsanabriasa
jufsanabriasa jufsanabriasa
  • 09-05-2021

Answer:

ΔG = -145kJ/mol

Explanation:

To solve this question we must use the change in Gibbs free energy:

ΔG = ΔH - TΔS

Where ΔG is change in Gibbs free energy = ?

ΔH is enthalpy change = +35kJ/mol

T is absolute temperature = 120.0K

And ΔS is change in entropy = 1.50kJ/molK

Replacing:

ΔG = 35kJ/mol - 120.0K*1.50kJ/molK

ΔG = 35kJ/mol - 180kJ/mol

ΔG = -145kJ/mol

Answer Link

Otras preguntas

waaaaaaaaaaattt i dont get it help
1/2 divided 1/6 What question should you ask yourself? What is the quotient?
At which points would a surplus occur? (2 answers)
find the volume of a sphere with radius 11m to the nearest tenth. use 3.14
(I’ll give points + brainalist for the correct answer)
Find the measure of x. SOMEONE PLEASE HELP
Task 2: 8. Stretch Your Thinking Write a pair of numbers such that the value of the 7 in the first number is 1.000 times the value of the 7 in the second number
QUESTION 1 Which of the following genetic techniques does NOT use labelled DNA probes?
HELP ME WITH BOTH QUESTIONS IM STUCK QUICK
We definex as a year between 2008 and 2013 and y as the total number of smartphones sold that year, in millions. The table shows values ofx and corresponding y