queenjenniferv queenjenniferv
  • 04-03-2021
  • Physics
contestada

A spring stretches 5 cm when a 300-N mass is suspended from it. Calculate the spring constant in N / m .

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 09-03-2021

Answer:

Spring constant in N / m = 6,000

Explanation:

Given:

Length of spring stretches = 5 cm = 0.05 m

Force = 300 N

Find:

Spring constant in N / m

Computation:

Spring constant in N / m = Force/Distance

Spring constant in N / m = 300 / 0.05

Spring constant in N / m = 6,000

Answer Link

Otras preguntas

Through (-2, -2) parallel to 2y-x=7
a giraffe can run 32 miles per hour. what is this speed in feet per second
Stacy saved 30% on a single item. If she saved $60.00, what was the cost of the item before the discount?
How do you simplify 8 to the -2 power
Human impact on one system leads to changes in more of Earth’s systems. True or false?
If 3 and 4 are magnitudes of vector quantities, when will the magnitude of their sum be 5?
What's the difference between acceleration and velicity?
How do you work out 8 something 2 something 1 =24 ?
Tell the value of the underlined digit 17,874,000,000 the 1 is underlined
2.70 feet is the same as how many cm?