8tfqn59kh8 8tfqn59kh8
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

if a circuit has 3 A of current and a 5 ohm resistor, how many volts are powering the circuit

Respuesta :

MrRoyal9196
MrRoyal9196 MrRoyal9196
  • 01-03-2021

Answer:

Given =

Current = 3 ampere

Resistance = 5 ohm

Solution =

By Ohm's Law

R = V/I

V = R x I

V = 5 x 3

V = 15 volts. Answer

Answer Link

Otras preguntas

write the equation in function form then graph it 5x-2y=6 thx to the ppl who help
A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
The traits of populations in the forest ecosystem have changed over time. What caused the traits to change?
Why did Pres. Truman believe that political change would come to the Soviet Union?A. The failures of the Soviet Nuclear programB. The Appeal of freedom and the
The accompanying frequency table indicates the grades on the math midterm in Ms.Dennis' class. In which interval does the median of the date lie?
Calculate the speed of a 3.5cm sound wave of frequency 8000Hz
Which sentence uses a verb that agrees with its subject?A.In a dark corner of the attic were many unopened boxes.B.Across the surface of the water glides swans.
n^2+7n+15=5 show work please
her investment grew 22% to$610 how much did she invest____ ( solve as an equation or fraction)
how did martinique gain independence