majastepnicka majastepnicka
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

If the wavelength is 10 m and the frequency is 5 Hz, what is the wave speed?

Respuesta :

AyaanR
AyaanR AyaanR
  • 02-02-2021
V = f x wavelength
V = 5 x 10
V = 50m/s
Answer Link

Otras preguntas

IF UR CLEVER PLEAZE HELP ME OUT I AM ON A LIVE LESSON . NEEDS TO BE ANSWERED STAT!!!!
which sentence contains a gerund? my cell phone​
How many nuclear power plants are in the U.S. today?
HELPP MEEEEEEEEE PLEASE
Nolan is using substitution to determine if 23 is a solution to the equation. Complete the statements. j – 16 = 7 for j = 23 First, Nolan must substitute for
simplify y / 3 - x / 4 / x / 6 + y / 8​
Select and completely identify a specific work of art or architecture whose meaning has changed over time. The work of art or architecture may be from any time,
This lab will require a power supply but what kind of power supply? This will be very important to the lab as the wrong power supply setting means a correctly a
FIRST CORRECT GETS BRAINLIEST!!!!!!!! 15/20 POINTS!!!!!!!!!!!!!!! ASAP!!!!!!111
Why is an extra day added to the calendar every 4 years? A. Earth's day is actually less than 24 hours long. B. Earth's day is actually more than 24 hours long.