chiarabrown27 chiarabrown27
  • 02-02-2021
  • Chemistry
contestada

What volume, in liters, would 88.9 grams of a substance occupy if it’s density is 2.38 g/mL

Respuesta :

Muscardinus Muscardinus
  • 07-02-2021

Answer:

V = 0.03735 mL

Explanation:

Given that,

Mass of a substance, m = 88.9 grams

Density of a substance, d = 2.38 g/mL

We need to find the volume occupied by the object. The density of an object is given by mass per unit volume.

[tex]d=\dfrac{m}{V}\\\\V=\dfrac{m}{d}\\\\V=\dfrac{88.9}{2.38}\\\\V=37.35\ mL\\\\V=0.03735\ L[/tex]

So, the volume of the substance is 0.03735 mL.

Answer Link

Otras preguntas

Describe William Shakespeare in one word
What Is the National Prohibition Act?
Can someone help me please got to be in tomorrow
if square root of 405 rounded to the nearest thousandth is 20.125  how do u simplify to get to that answer, thank u.
How do tussock moths obtain energy in cellular respiration?
The accompanying frequency table indicates the grades on the math midterm in Ms.Dennis' class. In which interval does the median of the date lie?
Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?
Which sentence uses a verb that agrees with its subject?A.In a dark corner of the attic were many unopened boxes.B.Across the surface of the water glides swans.
n^2+7n+15=5 show work please
What substance is made during transcription and where does it occur