jordansantamaria4
jordansantamaria4 jordansantamaria4
  • 02-01-2021
  • Chemistry
contestada

How many Joules are required to raise the temperature of 4.66 g of CCl4 from 20.9◦C to 76.8◦C?

The specific heat capacity of CCl4 is 0.856 J/g◦C.

Respuesta :

ardni313
ardni313 ardni313
  • 03-01-2021

Heat required to raise temperature : 224.02 J

Further explanation

Given

mass CCl4 = 4.66 g

Δt= 76.8 - 20.9 =55.9 °C

c = The specific heat capacity of CCl4 = 0.856 J/g◦C.

Required

Heat /energy required

Solution

Heat can be formulated

Q=m.c.Δt

[tex]\tt Q=4.66\times 0.86\times 55.9\\\\Q=224.02~J[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

2/3(-6y+9x) expand each expression using the distributive property
If x-1 and x+3 are the factors of x3+10x2+ax+b find a and b
Given sin∅ = 1/3 and 0 < ∅ < π/2 ; find tan2∅ a. (4√2)/9 b. 9/7 c. (4√2)/7 d.7/9
playpassbesitesdefaultfileswebformcurriculumvitae2023ppng01
What value is a discontinuity of x squared plus 8 x plus 4, all over x squared minus x minus 6?
A coffee shop orders at most $3,500 worth of coffee and tea. The shop needs to make a profit of at least $1,900 on the order. The possible combinations of coffe
*What is it & why is this item, event, or person important? Four Empires of the West Union Pacific Central Pac
Out of the seven main animal groups (fish, mammals, birds, insects, reptiles, amphibians, and arachnids), how many contain members with internal backbones? A. 5
What is the value of x?
What is classical invention?