aark9na7mtachaosa
aark9na7mtachaosa aark9na7mtachaosa
  • 02-10-2016
  • Chemistry
contestada

how many moles of water will be produced from the complete combustion of 24.6 moles of ethane according to the following reaction

Respuesta :

Xordan Xordan
  • 02-10-2016
Combustion of ethane:

C2H6 + 7/2 O2 > 2 CO2 + 3 H2O
1 mol of ethane produces 3 mol of water
24.6 mol of ethane produce?mol of water
24.6/3 =8.2 mol of water is produced
Answer Link

Otras preguntas

Complete with the correct preterite form of the indicated verb. Él no ___________. (estar) Question 13 options: está estuvo estuve
Which is the graph of the function f(x) = one-halfx2 + 2x – 6?
(2x+a)(4x-2a)-(3y+a)(6y-2a)
Find the Least Common Denominator of the fractions: 6/7 and 2/3
. In a class of 40 students, 8 are in the drama club and 12 are in the art club. If a student is selected at random, what is the probability that the selected s
convert y-1=2(x-5) to slope intercept
Choose the statement that is true and has a converse that is also true. A. If the equation of a line is y=3x+2, then the slope of the line is 3. B. If x2=10
how do u slove 4n - 6 = -18​
You are making 5 Autumn Classic bouquets for your friends. You have $610 to spend and want 24 flowers for each bouquet. Roses cost $6 each, tulips cost $4 each,
What is Intaglio in printmaking?