ryanpilgrim89 ryanpilgrim89
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

What is the potential energy of a boulder on a 30 meter cliff that has a mass of 50kg?

Respuesta :

jeremiahkevinm
jeremiahkevinm jeremiahkevinm
  • 03-11-2020

Answer:

14715 J

Explanation:

Given that,

  • mass = 50kg
  • height = 30m

and we know g = 9.81N/kg

Potential energy = mass × gravitational force × height

                            = 50 × 9.81 × 30

                            =   14715 J

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation to find the missing leg of the right triangle x2+0.5 squared=1.3 squared
What are these in spanish 1. de la mañana: 2. esta tarde: 3. después: 4. esta noche:
What would the function of Mitosis and Meiosis be in a mosquito?
how did the decision in Marbury v Madison affect the role of the supreme court in the federal government? A. it establishes that only the supreme court could ru
I need help with this:)​
If the electromagnet in the PhET simulation is disconnected from the battery, the compass needle will...
The sales tax for an item was $19.50 and it cost $390 before tax. Find the sales tax rate. Write your answer as a percentage.
NEED HELP ASAP 60 POINTS!!!!!!!​
Someone pls help me
X 65° 20 round to the nearest tenth​