Yesmeilygerman08 Yesmeilygerman08
  • 01-06-2020
  • Biology
contestada

Cuál es la energía potencial de un auto de 500 kg de masa que está suspendida de una grúa a una altura de 4 m? (Usar g=10m/seg2

Respuesta :

LaBron123
LaBron123 LaBron123
  • 01-06-2020

Answer:¿cual es la energía potencia- de un auto de 500kg de masa que esta suspendido de grua a una altura 4 m ? usar g= 10m/seg2

Los datos que nos dan son:

m = 500 kg

h = 4 m

g = 10 m/s²

Ep = ? 

Calculamos la energía potencial.

Ep = mgh

Ep = (500 kg) (10 m/s²) (4 m)

Ep = 20.000 Joules

Respuesta.

Ep = 20.000 Joules

]

Answer Link

Otras preguntas

Someone who travels to gain geographical or scientific information
Which word is the indefinite pronoun in this sentence? "If I want to wear a necklace, I'd better find or make myself another!" Hannah replied. A. another B.
Treated as rubbish now, he lay at last upon a mass of dung before the gates— manure of mules and cows, piled there until fieldhands could spread it on the king'
How many times can 8 go into 64
What experimental evidence can you provide that the product isolated is 1-bromobutane?
what is 2100 as a fraction
La vida de lazarillo de tormes y de sus fortunas y adversidades
Explain how it is possible to have thousands of different proteins when there are only 20 different amino acids?
a photo developer charges $0.25 per photo developed is the total cost of partial to the number of photos developed
What types of biomes are found in Northern Mexico?