RihannaV70 RihannaV70
  • 02-05-2020
  • Physics
contestada

8. What is the weight in newtons of a 10 kg mass on the earth's surface?

Respuesta :

alexasavage
alexasavage alexasavage
  • 02-05-2020
Weight = Mass times Acceleration due to gravity.

Weight = 10 kg times 9.8 m/s^2

Weight = 98 kg
Answer Link

Otras preguntas

that I have adjxjsj hshdjx issixjnxn jsnsnsjdjs endjdjdn
What is the potential difference between xi=2.0m and xf=3.0m?
"Find the tangent ratio of angle Θ. "
how equality between the sexes shaped human society
A local little league has a total of 60 players of whom 80% are right-handed how many right handed players are there
A student in Greece discovers a pottery bowl that contains 30% of its original amount of C-14. Find the age of the pottery bowl to the nearest year. N=N0e*kt N0
A consequence of yo-yo dieting is that
which main plant tissue is shown in green?
A science test, which is worth 100 points, consists of 24 questions. Each question is worth either 3 points or 5 points. If x is the number of 3-point questions
Which geometric instrument would I use to measure the length of a segment, the compass or the straightedge? Explain your answer.