dezalynnbenavides dezalynnbenavides
  • 01-05-2020
  • Chemistry
contestada

What volume of 6.58M HCI is needed to make 500. mL of 3.00M HCI?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-05-2020

Answer:

228 mL

Explanation:

M1*V1 = M2*V2

M1 = 6.58 M

V1 = ?

M2 = 3.00 M

V2 = 500 mL

V1 = M2*V2/M1 = 3.00M*500.mL/6.58 M = 228 mL

Answer Link

Otras preguntas

How much does the state of Florida spend on corrections a year? A. $250,000 B. $1 million C. $2.5 million D. $2.5 billion
The difference between 7 times a number and 5 is 51. What is the missing number?
Combine all the like terms and simplify . Please help
The first term of an arithmetic sequence is 4 and the tenth term is 67. What is the common difference? Show your work or explain your answer.
what is 1/2 of 7???????
How does the article newsela article comparing economic systems
In choosing between two colleges that have offered you admittance, which is the least important criterion to consider? Look at the attached file for possible an
"Hansel and Gretel" by Jacob and Wilhelm Grimm Hard by a great forest dwelt a poor wood-cutter with his wife and his two children. The boy was called Hansel an
Are f and g inverses of each other? Support your response algebraically f(x) = x + 1/2 g(x) = 1x - 1/2
Maria bought 1/4 pound of ham and 5/8 pound of turkey. how much more turkey than ham did she buy?