lbrokeria lbrokeria
  • 02-08-2016
  • Physics
contestada

What is the wavelength of a wave that has a velocity of 32 m/s and a frequency of 60.6 Hz?

Respuesta :

princegn
princegn princegn
  • 15-08-2016
v = f(lambda)
v/f = lambda
32/60.6 = lambda
0.52 meter = lambda
lambda is the wavelength.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME 100!!! POINTS A conjecture and the flowchart proof used to prove the conjecture are shown. Given: m∠ABD=43° m∠DBC=47° Prove: △ABC is
F(x)= -2(x+4)^2-5 in standard form
The acceleration due to gravity on the moon is about one-sixth its value on earth. If a baseball reaches a height of 58 m when thrown upward by someone on the e
how to solve 24.31÷2.6
A spaceship is designed to support animal life for a multiyear voyage to the outer planets of the solar system. Plants will be grown to provide oxygen and to re
please help thanks.​
Which organism is likely to carry out the process shown in the diagram? A. Alligator B. Barn owl C. Mushroom D. Callalily
what is the chemical equation for hexamethylenediamine and adipoly chloride.​
What is b/4+1=3 .How to solve questions
siya sold her old computer for rs 16500. if she suffered loss of rs5500. fond the loss percentage.​