itzcyclonix itzcyclonix
  • 03-04-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the volume of a 3.50 M solution of H2SO4 made from 49 g of H2SO4

Respuesta :

adebanjomichael44
adebanjomichael44 adebanjomichael44
  • 03-04-2020

Answer:

0.143L

Explanation:

Molar mass of H2SO4 = 98g/Mol

No of mole = mass/molar mass

No of mole= 49/98 = 0.5 mol

No of mol = concentration × volume

Volume = n/C = 0.5/3.5 = 0.143L

Answer Link

Otras preguntas

an explanation describe if an orange pet mates with another orange pet, can they have any green offspring.
does a human body use neon???
amy wants to carpet a room that is 12 feet by 8 feet. how many square yards of carpet will she need to complete the room?
A recipe call for 2 cups of water for every 5 cups of flour. How many cups of water are needed for 1 cup of flour? A. 2 1/2 cups B. 2 cups C. 1/2 cup D. 2/5 cup
Solve 2x2 - 8x = -7 Which of the following is a solution of x2 + 5x = -2?
how to i do 7/16÷(31/2÷1/2)
Mrs.Henderson had 7/12dozen eggs in her refrigerator.Then she used 1/6 dozen eggs to make a cake.What fraction of a dozen is left?
5. On average, how many years earlier do smokers die than nonsmokers? (Points : 1) 5 to 6 10 to 11 13 to 14 19 to 20
In terms of weather, what kind of boundary does the line labeled X represent? A. occluded front B. stationary front C. cold front D. warm front
4(3-5)=-2(8-z)-6z what is z