jellybelly69101 jellybelly69101
  • 02-04-2020
  • Chemistry
contestada

PLEASE HURRY: What is the percent by mass of glucose in a solution containing 27 g of glucose dissolved in 410 g of water?

5.9%


6.2 %


6.6%


15.2%

Respuesta :

joseaaronlara
joseaaronlara joseaaronlara
  • 02-04-2020

Answer:

The answer to your question is  6.2 %

Explanation:

Data

mass of glucose (solute) = 27 g

mass of solvent = 410 g

Formula

Percent by mass = mass of solute/mass of solution x 100

-Substitution

Percent by mass = 27/(410 + 27) x 100

- Simplification

Percent by mass = 27/437 x 100

-Result

Percent by mass = 6.18 ≈ 6.2 %

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference in length between a 1 and 1/4 inch button and a 3/8 inch button
PLEASE HELP!!!! NEED HELP!!!! An automotive insurance company has 25,000 policyholders. The accident rate is 0.07. The number of accidents the company will hav
I need help with this problem!
The actions of the pueblo indians at santa fe in 1680 can best be described as:
If o- can give to every other blood type, why cant it recieve other blood types
Determine the number of real solutions each quadratic equation has. y = 12x2 - 9x + 4 __ real solution(s) 10x + y = -x2 + 2 __ real solution(s) 4y - 7 = 5x2 -
Help with geometry!!!
A _____ reaction is one that consists of two or more elementary reactions. a. simple b. complex c. single d. double
If the area of a square is 32 ft2, how long is its diagonal?
Berlin laughs uncontrollably in where have you gone charming billy because he finds billys death