blackrabbit917 blackrabbit917
  • 02-03-2014
  • Physics
contestada

An object of mass 2 kg has a linear momentum of magnitude 6 kg • m/s. What is this object’s kinetic energy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-03-2014
Well, the speed is 3 m/s, while the kinetic energy is [tex]\frac{2*3*3}{2}[/tex], that is, 9 joules.
Answer Link

Otras preguntas

if 10.g of AgNo3 is available, what volume of 0.25 M AgNo3 can be prepared
Evaluate 3(a + b + c)squared for a = 2, b = 3, and c = 4. a. 54 b. 243 c.729 Please add solution thanks.
Which fraction is equal to 1hole and 2/5? a.3/5 b.75 c.57 d.73
Why was control of the Atlantic Ocean essential to Great Britain’s success in world war 2
the dictionary definiton of a word reflects the ____ of that word?
complete the solution of the equation. find the value of y when x equals to 1 9x-5y=29
How does cloud cover affect how much infrared light is reflected back to the ground?
divide. write in simplest form 41/6 divided by 10
A court reporter is transcribing an accident report from Germany. The report states that the driver was traveling 80 kilometers per hour. How many miles per
I need help with this question!! Show steps please