littlekingme littlekingme
  • 02-07-2016
  • Chemistry
contestada

what the molarity of 2.00 moles of glucose in 4.00L

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-07-2016
number of moles = 2.00

Volume = 4.00 L

M = n / V

M = 2.00 / 4.00

M = 0.5 mol/L

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to 1/4 (8-6x +12)
Nathan had an infection, and his doctor wanted him to take penicillin. Because Nathan’s father and paternal grandfather were allergic to penicillin, Nathan had
how to increase metabolism
What is the volume of a triangular pyramid that is 4ft tall and has a base area of 3 square feet
advantages and disadvantages of social media
How could you safely determine if a base is stronger than an acid?
star wars the force awakens dvd release date
Why does the speed of sound depend on air temperature?
The great industrialists of the late nineteenth century praised unfettered free enterprise as they worked to eliminate competition. How can these apparently con
the assembly machine in your plant can produce 36,200 parts in 9 hours. How many parts can it produce in 18 hours