kalliefuellenb6581 kalliefuellenb6581
  • 02-03-2020
  • Business
contestada

Total costs for ABC Company at​ 150,000 units are​ $320,000, while total fixed costs are​ $150,000. The total variable costs at a level of​ 300,000 units would be

Respuesta :

jepessoa
jepessoa jepessoa
  • 03-03-2020

Answer:

$340,000

Explanation:

Total costs for producing 150,000 units = $320,000

if fixed costs are $150,000, that means that the variables costs = $320,000 - $150,000 = $170,000

variable cost per unit = $170,000 / 150,000 units = $1.33 per unit

total variable costs for producing 300,000 units = 300,000 x $1.13 = $340,000

Answer Link

Otras preguntas

What is the structure of the following sentence? We looked for seashells on the beach, but we did not find any sand dollars. simple complex compound-c
baby , dont get it twisted ....
Expand these: a. (x + 2)(x - 2) b. (y - 4)(y + 2)
All are examples of cross-contamination except
_____is the protein found in red blood cells that give blood its color. plasma platelets fluid hemoglobin
As trade helped spread greek culture and brought other cultures to greece, it became a ______________, or center of new ideas
What number would complete the pattern below? 107 98 90 83 77 __ 68 65
Your stage in the life cycle is not a factor to consider when determining your risk tolerance. true or false
what might be considered a reason for germany's inability to maintain alliances with russia?
karen has just joined a gym and can't wait to get started with her strength training. what should she do first?