1Vader1
1Vader1 1Vader1
  • 02-03-2020
  • Physics
contestada

Will mark brainliest!

Will mark brainliest class=

Respuesta :

Boldfront
Boldfront Boldfront
  • 02-03-2020

Answer: 266.7 Mm/s

Explanation:

Time: 2.5 hours in seconds = 2.5 × 60 × 60 = 9,000s.

Distance: 75 KM converted to meters = 75 × 1,000 = 75,000m

Force: 32N

Power = work ÷ time

Work = force × distance

Work = 32N × 75,000m = 2,400,000 Nm

Power = work ÷ time

Power = 2,400,000 Nm ÷ 9,000s

Power = 266.7 Nm/s

Answer Link

Otras preguntas

If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
Dominick lives 1 3/4 miles from his school.  If his mother drives him half the way, how far will Dominick have to walk to get to school?
How did scientists discover the common structure of cells?
What is biogeography and what does it provide?
Write a system of equations with a solution (4,–3)
How did scientists discover the common structure of cells?
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?