Greenrune113 Greenrune113
  • 01-07-2016
  • Chemistry
contestada

0.755 grams into g/mole

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-07-2016
Molar mass H₂O = 18.015 g

number of moles:

mass of solute / molar mass

0.755 / 18.015

= 0.0419 moles

hope this helps !
Answer Link

Otras preguntas

What is significant about Gatsby keeping watch over Daisy at the end of the chapter? In the Great Gatsby
shayla says that one kilometer is equal to one million millimeters. is She correct? explain why?
How did world war 1 contribute to the collapse of the Russian monarchy?
How do u answer 3(x+2)=x-18
How many electrons are in a carbon 13 (13c) atom?
From the equations 7a = 4 and 7a + 4b = 12, one can conclude that b is? Please explain the work behind the solution
A circle has an area of 16 pie square meters.  What is the circumference of the circle?  Please show how to solve.  Thank you
A swimming pool  20 m long and 10 m wide is surrounded by a deck of uniform width. The total area of the swimming pool and the deck is 704 m^2. Find the width o
how do you simplify fractoins
1.How and why did the universe begin?2.Whats the point of life? Why are we here?3.Are we alone in the universe?4.Are moral values relative or absolute?5.Should