perchecarla223 perchecarla223
  • 03-12-2019
  • Chemistry
contestada

What is the velocity of a wave traveling north with a frequency of 75 hertz and a wavelength of
6 meters?

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 09-12-2019

Answer:

v = 450 m/s

Explanation:

Given data:

Frequency = 75 Hz

Wavelength = 6 m

Velocity = ?

Solution:

Velocity is the product of frequency and wavelength.

v = f × λ

v = 75 Hz ×  6 m

Hz = s⁻¹

v = 75  s⁻¹  ×  6 m

v = 450 m/s

Answer Link
djremux0651
djremux0651 djremux0651
  • 22-10-2021

Answer: 450

meters per second

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this English question. Thanks
What is the osmolarity of .00001 grams (0.1 mg%) of ethanol (does not dissociate) in one liter?
10 POINTS Which German artist, known as the "Leonardo of the North,” painted this self-portrait? A. Hans Holbein, the Younger B. Albrecht Dürer C. Jan van Eyc
there are 8 boxes, which contain a total of 56 sweaters, in a store warehouse. if the store needs 35 sweaters, how many boxes should they take?
How do you find the atomic number of a atom?
20 POINTS (THIS IS MULTIPLI CHOICE Which statements accurately describe how Renaissance ideas spread beyond Italy? Choose ALL answers that are correct. A. Leon
what is -25 + 25+ -871+ 92+ -2282+ 3y +3y
what is a rational number
-6(5x+6) + 7(x - 1) = -43
hispanic consumers account for what percent of total canned food sales