annagconti annagconti
  • 02-12-2019
  • Chemistry
contestada

2.450 mol Zn in mass in grams

Respuesta :

monna4ligth
monna4ligth monna4ligth
  • 02-12-2019

Answer:

160.181 grams

Explanation:

number of moles=mass÷molar mass

so

  • mass=number of moles ×molar mass = 2.450 × 65.38 = 160.181 grams

(molar mass of zn=65.38)

Answer Link

Otras preguntas

please explain what I am to do with this problem 1x= -1; x+5=4
Tell me how 1/6 is greater then 1/8 but less then 1/3
9+10 equals 21 is correct 9+10 in roman numerals are true IX+X=XXI?
which area has the most accessible oil reserves?
How did sectionalism emerge in the 1820s? Compare the priorities of the regions. (5 points)
What was the significance of the Lend-Lease Act? -It represented an American violation of existing diplomatic agreements. Americans violated the Munich Pact. -I
A rectangular garden is 49 feet longer than it is wide. Its perimeter is 302 feet a) let w be the width of the garden and L be the length. Write a system of li
Which of the following best describes the French intellectual Jean-Jacques Rousseau? A. a Romantic artist who painted scenes from nature B. a leader of the Fren
Which emerged after deindustrialization? free trade manufacturing-based economy oil surplus service-based economy stagflation
what is your best friends name