085547
085547 085547
  • 01-11-2019
  • Chemistry
contestada

How many grams of Carbon are in sample of 400 grams of Co2?​

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 05-11-2019

Answer:

Mass of carbon = 109.1 g

Explanation:

Given data:

Mass of carbondioxide = 400 g

Mass of carbon = ?

Solution:

Molar mass of carbon = 12 g/mol

Molar mass of CO₂ = 44 g/mol

Mass of carbon in 400g of  CO₂:

Mass of carbon = 12 g/mol/44 g/mol × 400 g

Mass of carbon = 109.1 g

Answer Link

Otras preguntas

Aqueous solutions of this ion give a reddish precipitate when excess hydroxide ion is added. (A) Cu^{2+} (B) CO₃^{2−} (C) Fe^{3+} (D) Al^{3+} (E) Pb^{2+}
What role should the government have in enforcing equal rights for Americans?
Who was the first person to walk in the moon
How many cups are in 1 gallon of water
2*10^30/1.4*10^27 and round it to the nearest tenth
How much does 3000 kg = to get tons
The density of ice is 0.92 g/cm3. An ice sculptor orders a one cubic meter block of ice. What is the mass of the block? Hint: 1 m3 = 1,000,000 cm3. Give your an
How many cups are in 1 gallon of water
Which substance does not obey the Lewis octet rule? a. O₂ b. NO c. CO d. N₂ Can anyone explain this one for me?
Who would have supported the two sides in the English Revolution?