AlexGaming2807 AlexGaming2807
  • 05-07-2019
  • Physics
contestada

At what frequency will a 31.0 mH inductor have a reactance of 637.0 Ω?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 10-07-2019

Answer:

3272.4 Hz

Explanation:

L = 31 mH

XL = 637 ohm

XL = 2 π f L

f = XL / (2 π L)

f = 637 / ( 2 x 3.14 x 31 x 10^-3)

f = 3272.4 Hz

Answer Link

Otras preguntas

What is the distance between the points (-6,2) (-1,14)
For f(x) = 0.01(2)x, find the average rate of change from x = 2 to x = 10. Select one: a. 1.275 b. 8 c. 10.2 d. 10.24
30 POINTS!!!!!!!! Which sentence could be deleted from this paragraph to keep the focus on the main idea? The Earn-a-Bike program provides donated bicycles and
what is an indirect source?
How is self-esteem different from self-concept? A) Self-concept is a more specific self-judgment of personal abilities. B) Self-esteem is a more specific self-j
What is the surface area of this design? Please show work!
Explain the x axis and y axis plane
Write a paragraph that explains how the excerpts from Herodotus and the Egyptian Book of the Dead help explain key aspects of Egyptian culture. Use specific det
A tournament organizer recorded the number of people in different age groups who participated in the archery tournament. He then created the following histogra
Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for 4.50. what is the unit price?