Bharbie
Bharbie Bharbie
  • 01-04-2019
  • Chemistry
contestada

How many moles in 36.50 g of Fe2O3? (Molar Mass Fe2O3 = 159.7 g.mol)

Respuesta :

tom8827 tom8827
  • 01-04-2019
The number of moles is equal to the mass in grams divided by the molecular weight, so 36.50 divided by 159.7 is your answer
Answer Link
lawalj99 lawalj99
  • 19-02-2020

Answer:

0.2286 mol

Explanation:

Mass = 36.5g

Molar Mass = 159.7 g/mol

Number of moles = ?

The formular relating these parameters is given as;

Number of moles = Mass /  Molar mass

Number of moles = 36.5 / 159.7 = 0.2286 mol

Answer Link

Otras preguntas

Body Works sells hand cream at $15.50 a container. A month later, they marked down the hand cream 45% in order to get rid of the inventory. What is the new sell
Friday, 23 Feb 2024 Write down a letter to to arrange freindly another class of To Letter your class teacher, request her football match of your class with scho
subtract the following 3050-1764
why does the person not produce his/her own insulin​
What does N= for 10^72
Find the compass direction of point A from point O in these diagrams. (a) N A TD) N 54° - E W- O W -E O S A 53° S ​
An annotated bibliography in MLA style 2 pages long over "Why are foreign languages in school important for our education" should include a list of sources with
wrong this was posted
2x/3 - 3x/8 = 7/12 Please explain. I need help.
write about the receipe abput tea ​