gigi6136 gigi6136
  • 02-11-2018
  • Chemistry
contestada

How many moles are in 88.1 of magnesium

Respuesta :

princessharvin
princessharvin princessharvin
  • 02-11-2018
For this you need the atomic mass of Mg. Take the number of moles and multiply it by the atomic mass. Divide by one mole for units to cancel. 

88.1 moles Mg × 24.3 grams = 2140.83 moles Mg
Answer Link

Otras preguntas

1. Prove the following trig identitytan(x/2)=sinx/1+cosx​
5(y + ⅖) = -13 May i pleas get help
If y varies inversely as x and x=5 when y=20, then what is the constant of variation, k?
Help me please please
When a company introduces new product brands as defensive moves to counteract competition, these brands are called ______ brands.
A student is investigating the effect of light intensity on the rate of photosynthesis . She observes that as light intensity increases the rate of photosynthes
what do hindus believe in
Simply the radical expression
At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.
PLease help again for 100 points and if u want another 100 poinntns then answer my other questions