tommy6785 tommy6785
  • 02-10-2018
  • Physics
contestada

An object is moving with a constant velocity of 278m/s. how long will it take to travel 7500m

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-10-2018

Velocity = 278m/s

Distance = 7500m

Time = How long it takes?

Time = Distance/Velocity = 7500m ÷ 278m/s = 26.98 seconds (Rounded up to nearest two decimal places)


Answer Link

Otras preguntas

Joey wrote a book about his favorite Author.He receives 12% royalty based on the total salesof the book. The book sells for $25 per copy.2,000 copies of the boo
How did the colonies plan to deal with the articles of confederation?
How did the formation of a middle class affect peasants during the Middle Ages
Addition and Subtraction EquationsSolve6+ (w-10)=5​
What is the pH of an aqueous solution with a hydrogen ion concentration of [H+] = 7.5 x 10^-4 M? pH =
Write a paragraph describing daily events in your school use at least one of metaphor,smile,hyperbole?????? plz help me i need help on hw ill give u 70 points
Suppose Congress institutes an investment tax credit. What would happen in the market for loanable funds? (A) The interest rate and investment would fall. (B) T
Please help me picture is shown (VERY EASY)
A room is 96 ft long, 18 ft wide, and 27 ft high. What is the diagonal distance (ft) from one of the lower corners to the opposite upper corner? W
Faceti cate o propozitie cu verbul etre Je suis Tu es Ils/Eles est Nous sommes Vous etes Ils/Elles sont