sarahgudgell893 sarahgudgell893
  • 01-08-2018
  • Physics
contestada

A 1.5m wire carries 4 a current when a potential difference of 61 v is applied what is the resistance of the wire

Respuesta :

aristocles aristocles
  • 02-08-2018

As we know by ohm's law

[tex] V = i*R[/tex]

Given that

V = 61 Volts

i = 4 A

[tex] 61 = 4*R[/tex]

[tex] R = 15.25 ohm[/tex]

So resistance will be 15.25 ohm

Answer Link

Otras preguntas

it is only through _____ that a representative democracy gains its legitimacy.
True/False: MandĂłn means "heartbroken. " True False.
why did the direction of american foreign policy change in latin america
N U a Destinee is jogging on a circular track that has a radius of 79 feet. She runs along the track from point R to point distance of 126 feet. Find to the nea
what must be the distance between two 0.800 kg balls if the magnitude of the gravitational between them is equal to that in sample problem C? 1.25 x10^{22} kg 1
Hello please help today is my birthday *
What does altgr mean on a keyboard.
someone pls help me uh
What does the speaker mean by the line "nor hungry wolf's at him shall catch" as weary pilgrim, now at rest"?
Identify Supporting Details: What details under “The Early War in the Pacific" support the idea that early 1942 was made up of "dark days” for the United States