Swift07 Swift07
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

How many moles of C2H2 are needed to react completely with 84 mol O2

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018

Balanced chemical equation:

2 C2H2 + 5 O2 = 4 CO2 + 2 H2O

2 moles C2H2 ---------------- 5 moles O2
moles C2H2 ------------------ 84 moles O2

moles C2H2 = 84 * 2 / 5

molesC2H2 = 168 / 5 => 33.6 moles of C2H2
Answer Link

Otras preguntas

This table of sailing records shows the year and speed of each yacht in its transatlantic journey. Each yacht sailed from the Ambrose Light Tower in New York to
true or false subsistence farming is when a family only grows enough food for its own use
consider the conjecture "if the sum of the digits of a number is divisible by 9, then the number itself is divisible by 9." is the conjecture true?
what is 5/6 minus 2/9
make a ten or hundred to add mentally 198+132
3 + x + 1 =2 what is x
Given f(x) = 6( 1-x), what is the value of f(-8)
making sure everything works the way, it should before you let it out is known as___________ a) designing b) testing c) planning d) developing
China's population is 14.46×10814.46×108 . Marshall Islands' population is 602.5×102602.5×102 . How many times larger is China's population than Marshall Is
who opposed the loaning of money at interest? a.the catholic church b.king edward c.king john d.commoners