Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2016
  • Physics
contestada

The earth exerts a gravitational force of 500 N on an object. What is the mass of the object in kg

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 03-03-2016
if the earth exerts a gravitational force of = 500 N

Weight = 500N

mg = 500N        g = 9.8 m/s²

m*9.8 = 500

m = 500/9.8

m = 51.02 kg
Answer Link

Otras preguntas

How do I write the factored expression?
what is 1 5/6 divided by 2 equal?
if you burn 6 calories a minute jogging, how many calories will you use if you run an hour
"The Spanish colony of Mexico City, established in the early 1500s, quickly became the most important settlement in Mexican history. Since then, it has grown an
Evaluate 4a for a = 5 2/3 Express your answer in simplest form.
The methods of handling businesses and industries that conduct business around the world is known as
When a marching band plays the star spangled banner at the beginning of a football game the musical texture is considered to be?
The platt amendment gave the united states the right to intervene in the affairs of
1. Choose the correct graph of the given system of equations. y - 2x = -1 x + 3y = 4
What is the molar mass of (NH4)2CO3